Translate

sreda, 29. oktober 2014

JAPONSKA

BONSAI

OMIYA BONSAI MUZEJ IN VAS

BONSAI lahko danes kupimo praktično povsod. Tudi v Sloveniji je veliko ljubiteljev te umetnosti in mnogi med njimi so pravi strokovnjaki. Gojenje BONSAI-ev je ena od mnogih tradicionalnih umetnosti Japonske, ki se je razvijala skozi stoletja in se prenaša iz roda v rod. Omiya je center te umetnosti, kjer si lahko ogledate muzej in se sprehodite po "vasi", kjer se večina prebivalcev ukvarja z gojenjem Bonsajev.

Lepo razvejan bor
Nepregleden "GOZD" bonsai-ev, prava izložba unikatnih izdelkov
BONSAI dobesedno pomeni sajenje na pladnje, v nizke lonce. Miniaturno drevo ali grm je vzgajan in oblikovan tako, da ohrani vse elemente, ki jih pričakujemo pri drevesu v njegovi polni velikosti, hkrati pa je veliko več kot običajno drevo, vsak zase je umetniški izdelek. Umetnost in tradicija BONSAI-a se prenaša iz roda v rod, tako kot vse ostale tradicionalne  umetnosti. 

Omiya leži v Saitama  Prefekturi, približno 40km severno od  Tokya. V letih po velikem potresu "Kanto Dai shinsai"- 1923, so se tja preselili mnogi gojitelji BOSAI-ev. Tukaj so našli dovolj prostora - zemlje in tudi ostale pogoje za svoje delo - sveža voda, čist zrak... Leta 1928 so ustanovili svojo organizacijo - "The Bonsai Village Union", ki je pomembno sooblikoval življenje v vasi upoštevajoč potrebe lastnikov - gojiteljev in obiskovalcev. Na ta način se je naselje ohranilo do danes. Vsakdo se lahko sprehodi po vasi in pogleda na vrtove, ki so odprti za obiskovalce. Nekateri so manjši, razstavljajo samo nekaj dreves, drugi pa so prav veliki in izbira BONSAI-ev pravtako.

Naš sprehod bomo začeli v  OMIYA BONSAI ART MUSEUM-link. Odprli so ga leta 2010 in je prvi te vrste.  Njegovo poslanstvo je proučevanje tradicionalne kulture BONSAI-a, širjenje znajnja v svet in  prenašanje znanja na čim večje število zainteresiranih posameznikov.  Njihovo kolekcijo sestavljajo predvsem drevesa g.Reiji TAKAGI, znanega poslovneža in BONSAI entuziasta.

Beli bor - Japanese Five Needle Pine

Japonski bor

In seveda JAPONSKI JAVOR
Seveda prave zbirke V MUZEJU ni možno fotografirati zato lahko najdete zgoraj LINK. Zbirka je zelo lepo in poučno urejena in vodi obiskovalca skozi vse pomembne karakteristike, ki jih opazujemo in cenimo pri  BONSAI-u: korenine - vidne korenine, deblo, veje, krošnja, listi, jin-shari, pa seveda lonci, pladnji, orodja in ...   Zunaj je precej velik vrt, kjer je v določenem delu dovoljeno fotografiranje in človek se temu ne more upreti.

Drevo polno sadežev - HRUŠKE 
Po obisku muzeja pa sprehod po vasi in njenih vrtovih. Človek bi kar kupoval, ampak stvar seveda ni tako preprosta, pravi poznavalci to še kako vedo. Sama se zavedam, da rabim predvsem veliko več znanja in da samo želja tukaj ni dovolj. Sprehod po vasi pa je nadvse zanimiv.

Že na parkirišču je jasno kam gremo
Pogled od daleč  na vrt z nekaj lepimi BOSAI
Pogled čaz ograjo

Japonska cedra - skupina treh na kamnitem pladnju






Veliko iglavcev, bori vseh vrst, cedre, med listavci pa prevladujejo javorji, spomladi zelo priljubljene češnje, azaleje, sadna drevesa... Velika izbira vsega, predvsem pa lep pogled na ta miniaturni svet v katerem se združujeta človekovo delo - oblikovanje  umetnika s popolnostjo narave.  



Ni komentarjev:

Objavite komentar