Translate

četrtek, 23. januar 2014

IKEBANA

NASTANEK IN RAZVOJ

Je pomemben del japonske tradicionalne umetnosti. Pomeni UMETNOST ARANŽIRANJA CVETJA - ŽIVO CVETJE, KADO.  Nastanek te veje umetnosti je povezano z BUDIZMOM, ki poudarja MINLJIVOST vseh stvari, hkrati pa lepoto in veličastnost SPREMEMBE same po sebi.



Izvor IKEBANE sega v 6. oz. 7.stol., ko se je razširil BUDIZEM iz Kitajske in Koreje na Japonsko. Najprej se pojavlja kot daritev cvetja BUDI. Sledi relativno dolgo obdobje razvoja in spreminjanja, ki rezultira v oblikovanju IKEBANE kot UMETNOSTI same po sebi neodvisno od Budizma. Takšen razvoj je povezan z nastankom šole IKENOBO, ki je razvila RIKKA in SHOKA stil. 

RIKKA / pokončni aranžma
SHOKA / asimetrična oblika 
V začetku 19.stol. se je Japonska odprla svetu in tudi UMETNOST IKEBANE  doživlja spremebe - novi materiali, različno cvetje... To je odprlo pot nastajanju novih oblik IKEBANE. Unshin Ohara, ustanovitelj nove šole "OHARA" je tudi avtor nove oblike MORIBANA. Razvil je novo obliko vaze - nizko, široko posodo (suiban), ki nudi večjo svobodo umetniku in poveča občutek "globine" pri opazovalcu. Ta inovacija se priznava kot začetek razvoja MODERNE IKEBANE.
V 20.stol. je SOGETSU šola začela razvijati "freestyle", ki vključuje tudi uporabo različnih, novih materialov in tehnik, kjer lahko avtor svobodno razvije svoj osebni stil in odnos s cvetjem.
Danes obstaja veliko število različnih šol, v katerih več kot milion rednih študentov na Japonskem in po svetu pridobiva  znanje in razvija umetnost IKEBANE

Cvetje, narava in vse kar je s tem povezano, je tudi meni osebno v veliko veselje in užitek. Svoje bivanje na Japonskem želim izkoristiti tudi za to, da se naučim osnov oblikovanja IKEBANE. Šola OHARA ponuja možnosti dela v manjših skupinah in v angleškem jeziku. V svojem blogu želim predstaviti svoje delo in morda še koga dodatno navdušiti. 

Tokrat pa  samo še nekaj fotografij, ki sem jih posnela ob ogledu dejavnosti dveh pomembnih šol - IKENOBO in OHARA.





Zgoraj so izdelki umetnikov IKENOBO šole (predstavitev v juniju 2013). Spodaj pa sledi nekaj izdelkov OHARA šole ( razstava septembra 2013 Shinjuku-Tokyo)










Ni komentarjev:

Objavite komentar